Już 28 września 2023 r. wchodzi w życie tzw. ,,AdA 2.0” – istotna nowelizacja prawa farmaceutycznego.
Jakie zmiany czekają farmaceutów?
Z założenia nowe przepisy mają uszczelniać wprowadzoną w 2017 r. „Aptekę dla Aptekarza” („AdA”), stanowiąc jej wersję „2.0”. Od momentu wejścia w życie wskazanych zmian przejęcie kontroli nad podmiotami prowadzącymi apteki, wbrew limitom wprowadzanym do prawa farmaceutycznego, może skutkować:
- cofnięciem zezwolenia aptecznego dla apteki, nad którą przejęto kontrolę,
- nałożeniem kary pieniężnej w kwocie od 50.000 zł do 5.000.000 zł na podmiot, który przejął kontrole nad daną apteką wbrew przepisom ustawy.
Nowe przepisy wzbudzają wiele kontrowersji i oznaczają całkowitą zmianę zasad funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce.
Ustawa została podpisana przez Prezydenta, który jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej.
Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój wydarzeń, o których będziemy informować na bieżąco.
ADWOKAT, PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
Zajmuje się prowadzeniem skomplikowanych postępowań sądowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, oraz postępowań administracyjnych, w szczególności w obszarze prawa farmaceutycznego. Reprezentuje klientów w postępowaniach związanych z kredytami waloryzowanymi do waluty CHF.
Specjalizuje się w prawie farmaceutycznym, gdzie doradza w sprawach m. in. uzyskiwania i zmiany zezwoleń aptecznych, zakazu reklamy aptek oraz obrotu produktami leczniczymi. Obsługuje również transakcje związane z nabywaniem i sprzedażą aptek. Doświadczenie zdobywał przy obsłudze prawnej ogólnopolskich sieci aptek, hurtowni farmaceutycznych, oraz krajowych i międzynarodowych producentów leków. Prowadzi również szkolenia z zakresu prawa farmaceutycznego, oraz prawa gospodarczego i prawa konkurencji.